Z ulicy Krańcowej po Krańce Stratosfery

Innowacyjny projekt uczniów ZS2 Ostrzeszów.

Uczniowie z prof. Grzegorzem Szałkowskim
Wybór języka/Language Polska flaga English flag

O nas

Jesteśmy grupą zapaleńców, którzy chcą uczynić nasze podwórko Zespołu Szkół nr 2 bardziej atrakcyjnym, wykorzystując do tego różnorodne projekty naukowe. Główny cel, który nam przyświeca, to chęć ukazania, że nauka nie zawsze idzie w parze z nudą i monotonią, ale może być bardzo ciekawa i rozwijająca nowe zainteresowania.

Na pokładzie naszej sondy znajdzie się:

• Nadajnik SSTV
  • Nadajnik ATV
  • Dwie radiosondy RS41
  • Kamera

Częstoliwości:

• APRS: 432.500 MHz
  • RTTY: 436.600 MHz + 437.700 MHz
  • SSTV: 144.500 MHz
  • ATV: 1,2 GHz

Sonda

Często szukamy spadające radiosondy meteorologiczne mając do dyspozycji tylko sprzęt dekodujący pozycję sondy oraz krótkofalówkę, dzięki której znamy poziom sygnału i możemy się zbliżyć do poszukiwanej sondy. Jednakże, mimo wcześniej zdekodowanej pozycji sondy, nie zawsze okazuje się to miarodajną informacją i musimy wspierać się krótkofalówką. Byliśmy już na kilku takich wyprawach. Niestety, nie każda zakończyła się pełnym sukcesem... ale my się tym nie zrażamy.

Misja 18.03.2019r. 10z (UTC)

LINK do mapy

Gorące podziękowania!

Serdecznie dziękujemy wszystkim klubom krótkofalarskim za pomoc i czynne wsparcie NASZEJ MISJI.

Następna misja odbędzie sie prawdopodobnie w czerwcu. Szczegóły transmisji podamy w najbliższyn czasie.

Serdeczne podziękowania za datki !!!

Dziękujemy za zaufanie i chęć wsparcia naszego projektu poprzez wpłatę datku. Będziemy dalej działać, a Wasza motywacja daje nam chęć do testowania nowych rozwiązań i sprawdzania siebie!!! Jeszcze raz gorąco dziękujemy. <3

Lista osób która nas wsparła jest dość liczna. Nie spodziewaliśmy się aż takie odzewu na początku tej zrzutki jesteście wspaniali !!!

Krystyna Sikora
Dariusz Świtoń
Wojciech Staszewski

PODSUMOWANIE

Lot balonu startosferycznego odbył się dnia 15 marca 2019 roku i osiągnął pułap ponad 22000 m. Sonda po 3 godzinach od startu wylądowała w okolicach Częstochowy. Podczas tego lotu uzyskaliśmy wiele danych. Szczególnie ważnymi danymi, które otrzymaliśmy były wysokość i trajektoria lotu oraz prędkość poruszania. Aby odczytywać dane podczas tego lotu zaangażowało się wiele osób z całego kraju, ponieważ nadajniki krótkofalarskie użyte do transmisji mają zasięg lokalny, to tylko dzięki współpracy wielu osób z całego kraju udało się precyzyjnie śledzić trasę balonu i zbierać dane. Dzięki uzyskanym pomiarom poznaliśmy doświadczalnie jak dobierać wagę gazu w następnym projekcie, aby ten odbył się z jeszcze lepszymi parametrami.

Drugi lot zrealizowaliśmy spontanicznie 18 marca br. Został wysłany wtedy jedynie jeden nadajnik rtty oraz aprs i to jeszcze bez obudowy, aby ograniczyć maksymalnie wagę sondy. Następnie przywiązaliśmy ją do 30 zwykłych balonów wypełnionych helem, w większości z logiem szkoły ZS2 w Ostrzeszowie. Balony wypuścilimy przy bardzo silnym wietrze, więc start odbył się z dreszczem emocji. Pomimo chwilowego braku komunikacji z nadajnikiem przez pierwsze 30 km, to w konsekwencji po odzyskaniu kontroli nad sondą misja zakończyła się sukcesem w okolicach Warszawy. Dzięki mobilizacji krótkofalowców z tamtych okolic byliśmy w stanie odbierać sygnał, aż do samego opadnięcia na ziemię.

Kolejna misja zaplanowana jest na przyszły rok szkolny. Planujemy przetestować nadajniki retransmisyjne, tak aby poszerzyć horyzont nadawania sygnału ze szkolnego Klubu Krótkofalarskiego, który mamy zamiar utworzyć. Większość z nas zdała już egzamin krótkofalarski konieczny do obsługiwania urządzeń radiowych nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, ponieważ w dalekich planach mamy komuniację radiową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach współpracy z NASA w projekcie o nazwie ARISS (Amateur Radio on the International Space Station). Jest to międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata z astronatuami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jednym z głównych celów naszego projektu jest inspiracja w kierunku interdyscyplinarnego traktowania wiedzy i umiejętności. Każdy z nas zmierzał się z wieloma problemami podczas takich przygód "stratosferycznych". Nie wszystko wychodziło od razu idealnie, ale mechatronicy, programiści i informatycy, trzymający się razem, dają radę pokonąć je wszystkie, a dzięki wspólnej pracy śmiało możemy
powiedzieć, że nauka jest interesuąca i ciekawa.

Zapraszamy do nas. Projekt jest nadal otwarty i czekamy na propozycje z Waszej strony. Do zobaczenia w sali 207 u Pana Grzegorza Szałkowskiego.

• prof. Grzegorz Szałkowski
  • Artur Matys
  • Adam Czwordon
  • Bartłomiej Płonka