im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Grupa mundurowa

W roku szkolnym 2012/2013 przy Zespole Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej powstała Grupa Mundurowa. Rosnące zapotrzebowanie wśród młodzieży stało się podwaliną utworzenia wymienionej formacji. Celem działalności grupy jest generowanie postaw patriotyczno-obronnych, zapoznanie się z podstawami działalności służb mundurowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ich podziałem i funkcjonowaniem w ramach powszechnego obowiązku obrony oraz utrzymania porządku wewnętrznego. Uczniowie zapoznają się z musztrą "pojedynczego żołnierza" oraz musztrą zespołową. Nie mniej ważnym celem jest przygotowanie uczniów do ewentualnego udziału w egzaminach sprawnościowych do szkół wojskowych, formacji policyjnych oraz jednostek straży pożarnej. W związku z powyższym uczniowie mają do dyspozycji kryty basen gdzie mogą doskonalić swoje umiejętności pływackie.

Szkoła podpisała umowę o współpracy z Komendantem Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Korzystając z tej umowy dwukrotnie wizytowaliśmy ośrodek szkolenia w/w uczelni. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wymaganiami szkoły wobec swoich kandydatów. W bieżącym roku odwiedziliśmy również Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Profesjonalnie przygotowana wizyta pozwoliła zapoznać się uczniom z tą mniej znaną a niezmiernie trudną służbą. W ramach podnoszenia kondycji fizycznej uczniowie mieli możliwość wędrówek górskich na terenie Republiki Czeskiej oraz brali udział w dwudniowym spływie kajakowym rzeką Prosną.

Uczniowie Grupy Mundurowej są zobligowani do noszenia mundurów. Całość grupy uformowana jest w pluton.

W tym roku mamy w planie wizytę w Wyższej Oficerskiej Szkole Sił Powietrznych w Dęblinie oraz trzydniową wyprawę w Karkonosze.

Uczniowie "mundurówki" są widoczni na wszystkich imprezach szkolnych i tych których gospodarzem jest samorząd lokalny.

Kpt. Grzegorz Pawłowski