Europejski Dzień Języków

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, w ramach którego uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczenia w lekcjach okolicznościowych. Mogli wybrać interesujące ich zagadnienia z szerokiego wachlarza gier interaktywnych i stacjonarnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się gry takie jak’ Kahoot jumble, quizziz, millionaires’. Dużą ekscytację wzbudziły też memy tematyczne oraz QR kody, w których ukryte były ciekawe łamigłówki językowe. Uczniowie wykazali się sporą dozą pomysłowości i kreatywności w ich rozwiązaniu oraz chętnie podejmowali ryzyko odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Połączenie ducha rywalizacji z poczuciem humoru, stworzyło idealne warunki do zgłębienia wiedzy nie tylko na temat języków europejskich, ale również na temat Unii Europejskiej. Ponadto, uczniowie           z zaciekawieniem dowiadywali się, ile języków znają ich ulubieni piosenkarze (m.in. Shakira), aktorzy (m.in.Hugh Laurie-odtwórca głównej roli w serialu ‘Dr House’) i pisarze (JK. Rowling- autorka serii ‘Harry Potter’).

Uczniowie klas 2GAI, 2TP, 2GTP  przekonali się, z pozytywnym zaskoczeniem, że potrafią prawidłowo przeczytać po angielsku tekst, w którym tylko pierwsze i ostatnie litery wyrazów są w prawidłowej kolejności. Uczniowie także bardzo chętnie wzięli udział  w czytaniu tekstu na czas, natomiast po wykonaniu zadania byli skłonni do pozytywnych autorefleksji.

Europejski tydzień języków był nie tylko okazją do zgłębienia wiedzy na temat krajów Europejskich, ale również stworzył naszym uczniom szansę do rozwijania umiejętności takich jak: praca w zespole, współdzielenie odpowiedzialności za uzyskane wyniki, wykonanie zadania na czas, umiejętność pójścia na kompromis oraz  krytycznego myślenia podczas oceny wyników pracy innych uczniów.  Są to niewątpliwie umiejętności przydatne w życiu codziennym.  Warto dodać, iż wynikiem efektywnej pracy w grupach były oryginalnie wykonane flagi oraz plakaty tematyczne, które bardzo ozdobiły ściany pracowni językowej.


Opracowanie: Katarzyna Kubiak-Moś