Wycieczka szkolnych ornitologów do rezerwatu przyrody nad Stawy Milickie

W dniu dzisiejszym wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej  w Ostrzeszowie, wybrałyśmy  się na fotosafari  do  Rudy Sułowskiej.  Miejscowość ta słynie z terenu,  na którym znajduje się część rezerwatu przyrody Stawy Milickie. W sumie rezerwat ten obejmuje  5 najcenniejszych przyrodniczo kompleksów stawowych - Stawno, Potasznia południe, Ruda Sułowska, Radziądz i Jamnik, oraz przyległe do nich niewielkie fragmenty lasów i terenów otwartych. Powierzchnia rezerwatu wynosi  53 kilometry kwadratowe, co czyni Stawy Milickie jednym z największych rezerwatów w Polsce.   Stwierdzono w nim 257 gatunków ptaków, z czego 137 odbywa tu regularne lęgi. W tej grupie blisko 60 gatunków to ptaki wodno-błotne.
Fotosafari organizowane jest przez Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM. Wyposażeni w rowery i lornetki, pod okiem przewodnika wyruszyliśmy  ścieżkami  prowadzącymi przez malownicze tereny stawów, w  towarzystwie  słońca, które  jeszcze bardziej podkreślało  piękno przyrody powoli przygotowującej się do jesieni. Po drodze mogliśmy obserwować różnorodne ptactwo wodne: gęsi gęgawa szykujące się do odlotu, kaczki, łyski, perkozy, kormorany, czaple siwe i białe, łabędzie krzykliwe czy żurawie.  Niestety nie udało się nam zobaczyć zimorodków i dudków oraz drapieżników: błotniaka czy bielika. Na pocieszenie jednak w jednym ze stawów zaprezentował się z nam w pełnej krasie zaskroniec -niejadowity wąż , który jest świetnym pływakiem.
Mimo kompromisu zawartego pomiędzy  gospodarstwami  rybackimi a przyrodnikami (produkcja ryb na poziomie 2000 ton rocznie) dało się  wyczuć napięcie na linii produkcja a ochrona przyrody. Ku naszemu rozczarowaniu przewodnik, który nam towarzyszył reprezentował bardziej przedsiębiorców niż miłośników przyrody. Byliśmy chłonni wiedzy ornitologicznej a zgłębiliśmy od podszewki produkcję ryb ...., zagadnienia odstrzału ptaków powodujących straty w gospodarstwach oraz tajniki rybich kulinariów. No cóż nie wszystko zawsze przebiega zgodnie z planem i jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami,  jednak mimo wszystko oddech pełną piersią w tak piękny i słoneczny dzień  dał nam chociaż chwilę wytchnienia i pozwolił naładować baterie.
NIE ZNIECHĘCAMY SIĘ JEDNAK I NIE PODDAJEMY, BO DOLINA BARYCZY JEST PIĘKNA !!!
Ewa Karwacka
Katarzyna Dembska-Płonka


Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny