Otwarcie nowej pracowni mechatronicznej w ZS2

23 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie pracowni mechatronicznej, stworzonej w ramach projektu „Praktyka czyni mistrza”.

W uroczystości uczestniczyli Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, Wicestarosta Zofia Witkowska oraz członkowie Komisji Oświaty, przedstawiciele UPEMI i przedsiębiorstw współpracujących ze szkołą, dyrektorzy szkół, przewodnicząca Rady Rodziców, doradcy zawodowi.

Projekt jest już drugim wspólnym działaniem realizowanym przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Powiat Ostrzeszowski i Zespół Szkół Nr 2.  Całkowita wartość projektu to prawie 800 tysięcy złotych, z czego na stworzenie pracowni mechatronicznej oraz doposażenie pracowni logistycznej i żywienia przeznaczono ponad 130 tysięcy złotych. Pozostałe środki są wykorzystywane na doskonalenie zawodowe uczniów i nauczycieli.

Głównym celem realizacji tego zadania było zapewnienie młodzieży kształcącej się w zawodzie technik mechatronik warunków, w których doskonalić będą umiejętności praktyczne w zakresie montażu, uruchamiania, konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych, a także ich eksploatacji i programowania. Dzięki temu lepiej przygotują się do zdobycia kwalifikacji w swoim zawodzie. W pracowni uczniowie mogą również rozwijać swoje zainteresowania związane z mechaniką, elektroniką, projektowaniem, automatyką i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Do dyspozycji uczniów są trzy profesjonalne stanowiska dydaktyczne z rozdzielnicami elektrycznymi oraz zestawami i narzędziami do pneumatyki i sensoryki. Pracownia wyposażona została również w silnik trójfazowy, kompresor olejowy i zestawy napędów elektrycznych oraz stanowiska komputerowe, dzięki którym młodzież może korzystać ze specjalistycznych programów branżowych.

Doposażenie pracowni w ramach projektu nie byłoby jednak możliwe bez pomocy przedsiębiorców współpracujących ze szkołą, którzy dołożyli wszelkich starań, aby wyremontować to pomieszczenie i stworzyć warunki do prowadzenia lekcji i zajęć praktycznych. Serdecznie dziękujemy za to ogromne wsparcie.

Najważniejszym punktem tej uroczystości była prezentacja układów elektropneumatycznych na nowych stanowiskach wykonana przez uczniów technikum mechatronicznego. Okazało się, że nowoczesny sprzęt ma szeroki wachlarz zastosowań, które z pewnością usprawnią i uatrakcyjnią zajęcia zawodowe.