Wiedza o kulturze....kraju naszego sąsiada czyli "O współpracy z moskiewską szkołą na lekcji języka niemieckiego".

Od października 2017 roku kilka osób z naszej klasy I AR : Natalia Musiałowska, Michał Mądry, Weronika Puszman, Roksana Wojtera, Natalia Płotek oraz Marcin Wróbel uczestniczą
w korespondencyjnej współpracy Zespołu Szkół Nr 2 i moskiewskiej szkoły ( Schule an der Jausa). Wymiana była prowadzona w ramach projektu "Z ulicy Krańcowej aż po krańce europejskiego świata... Mobilność edukacyjna kadry ZS Nr 2 w Ostrzeszowie".
Pod okiem naszej nauczycielki j. niemieckiego przygotowaliśmy kartki z naszych miejscowości,  aby pokazać naszym moskiewskim kolegom zabytki oraz ciekawe miejsca w naszych miejscowościach.  W listopadzie stworzyliśmy plakat z wieloma zdjęciami i obrazkami w klimacie świątecznym. Opisywaliśmy nasze tradycje,  zwyczaje,  starając się zwrócić uwagę na to, co w świętach cenimy najbardziej.  Gdy otrzymaliśmy odpowiedzi,  mogliśmy dostrzec pewne różnice między polskimi,  a rosyjskim świętami.  W czasie ferii zimowych przygotowaliśmy listy,  które zgłębiały ciekawostki o naszych miejscowościach.  Rosyjscy korespondenci opowiadali o swoim mieście,  przysłali nam plakat opowiadający o ich świętach,  a w osobnych listach dowiedzieliśmy się czym sie interesują,  jakie przedmioty szkolne najbardziej lubią         oraz jakie są ich marzenia.  Załączyli również kilka nurtujących ich pytań,  na które oczywiście odpowiedzieliśmy. 
Naszą współpracę na rok szkolny 2017/2018 zakończyliśmy podsumowaniem w ramach projektu kulturowego.  Przed klasą III ML i LA w dniu 11.06.2018r. przygotowaliśmy prezentację o naszych listach oraz plakatach. Każdy z nas brał czynny udział starając się spontanicznie komentować zdjęcia pojawiające się na prezentacji,  przy okazji mogliśmy nauczyć się paru przydatnych słówek.  Opowiadając naszym starszym kolegom o naszym projekcie,  nie zapomnieliśmy pokazać wystawy z listami od rosyjskich uczniów.  Zadeklarowaliśmy chęć dalszej współpracy w przyszłym roku szkolnym.  Chcielibyśmy dalej poszerzać swoje umiejętności językowe,  oraz dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze,  szkole i tradycjach naszych sąsiadów.
 

Opracowanie: Weronika Puszman, klasa 1AR