Zdrowe odżywianie w ZS2

W kwietniu dwie grupy uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyły w ostatnich już warsztatach w ramach projektu „Zawodowcy na 6stkę!”.

Tym razem młodzi kucharze ćwiczyli swoje kulinarne zainteresowania na II i III poziomie kursu, gdzie poznawali techniki sporządzania potraw dietetycznych. Przewodnim motywem warsztatów było zdrowe odżywianie, szczególnie dieta wegańska i wegetariańska oraz promowanie właściwych nawyków żywieniowych.   

Na początku trzeba było zapoznać się z surowcami, które ze względu na swój zdrowy charakter powinny zagościć na zawsze w naszej kuchni: soja, ciecierzyca, nasiona sezamu, goji, chia,  różnego rodzaju orzechy, kasze, oleje roślinne i oliwy oraz mnóstwo warzyw,  owoców, ziół i przypraw.  Czy można zrobić z tego smaczne potrawy? Okazało się, ze tak.

Używając wyłącznie zdrowych składników, pod okiem trenera uczniowie przygotowali całą gamę pysznych potraw:  

Dla wielu uczestników były to zupełnie nowe doznania smakowe, ale wśród takiego repertuaru potraw każdy mógł znaleźć coś, co polubił i na stałe wprowadzi do swojego menu. Najważniejsze, że było smacznie i przede wszystkim zdrowo.


Opracowanie: Iwona Barczyńska