DOSKONALENIE ZAWODOWE NAUCZYCIELI GASTRONOMII WE WŁOSZECH

Nauczycielki gastronomii z Zespołu Szkół Nr 2 spędziły tydzień we włoskim miasteczku Forlimpopoli w ramach projektu „Międzynarodowe doświadczenie zawodowe - klucz do sukcesu”.

Celem tego wyjazdu było poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu włoskiej kuchni oraz winoznawstwa. Zajęcia odbywały się w profesjonalnej szkole gotowania, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach praktycznych z pieczenia tradycyjnej włoskiej piadiny, mieliśmy okazję spróbować wędlin, serów i przetworów oraz oczywiście wielu gatunków włoskich win: Sangiovese Romanii DOC, Albana Romanii DOCG i wielu innych. Zajęcia prowadził profesjonalny sommelier, który nie tylko przekazał nam wiedzę, ale również zaraził swoją pasją i zamiłowaniem do win, regionalnych produktów i sposobu spędzania wolnego czasu. Zwiedziliśmy wiele okolicznych miasteczek i winnic, w każdej z nich dało się wyczuć specyficzny i jedyny w swoim rodzaju klimat.
Nauczyliśmy się prawidłowo czytać etykiety na winach, w profesjonalny sposób otwierać butelkę oraz nalewać wino. Przeprowadzaliśmy ocenę sensoryczną różnych gatunków win, z uwzględnieniem regionu i szczepu winogron, z których powstało. Ćwiczyliśmy dobieranie win do potraw oraz doradzanie gościom w wyborze odpowiedniego napoju. Dowiedzieliśmy się również ciekawostek dotyczących technologii produkcji win z różnych stron świata.
Codziennie spędzaliśmy wieczory w tradycyjnym włoskim stylu. Zaczynało się od przystawki, czyli serów, wędlin i sałat, następnie pierwsze danie, czyli makaron albo zupa, potem drugie danie, w skład którego wchodziło mięso, ryba, owoce morza i warzywa. Jako napój do dania głównego, Włosi podawali czerwone wino lub grappę. Do wielu dań dodawany był parmezan, który znakomicie podkreślał smak potraw. Na koniec oczywiście deser, czyli lody, owoce, tiramisu bądź panna cotta oraz kawa espresso.
Tydzień we Włoszech zmobilizował nas do uatrakcyjnienia przedmiotów zawodowych ciekawymi prezentacjami i ćwiczeniami, aby jak najwięcej zdobytej wiedzy i umiejętności przekazać uczniom technikum żywienia i usług gastronomicznych.


Opracowanie: Iwona Barczyńska