V Wielkopolska lekcja Geografii

16 maja 2016 odbyła się ,już po raz piąty ,Wielkopolska Lekcja Geografii , której organizatorem jest Zespół Szkół Nr 2 w Ostrzeszowie.

Jak co roku wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście – uczniowie szkół gimnazjalnych , ponadgimnazjalnych ,a także najmłodsi uczniowie szkół podstawowych wraz z opiekunami. Przed godziną 10-tą sala ostrzeszowskiego kinoteatru wypełniła się do ostatniego miejsca i wśród obecnych zapanował nastrój wyczekiwania na niezwykłe opowieści naszych tegorocznych prelegentów. Wszyscy z zaciekawieniem kierowali wzrok na scenę , gdzie jako pierwsza rozlokowała się pani Anna Krysztofiak. Wzrok przyciągał nie tylko piękny, egzotyczny strój w jakim wystąpiła , ale także niezwykłe instrumenty muzyczne , które później z tej sceny rozbrzmiewały. Pani Anna Krysztofiak przygotowała prelekcję złożoną z informacji o Tajwanie, prezentując wspaniałą odmienność tamtejszej kultury , zwyczajów i tradycji na podstawie własnych doświadczeń i wiedzy z czasów , gdy sama tam studiowała i mieszkała .Jednocześnie , jako artystka , przepięknie tą swoją opowieść zilustrowała dawną muzyką azjatycką.
Druga prezentacja należała do Piotra Strzeżysza i opatrzona była sentymentalnym tytułem „Podróżowanie to szukanie baśni”. Z wykształcenia nauczyciel porzucił praktykowanie zawodu i od ponad dwudziestu lat zwiedza świat z rowerem. Nie ma szczególnie ulubionych kierunków, gdyż decyzje o wyborze kolejnego miejsca wyjazdu podejmuje spontanicznie. Choć zdarzało mu się podróżować w towarzystwie, zazwyczaj włóczy się sam, co daje mu , jak twierdzi , większe poczucie niezależności i szeroko pojętej wolności. Jest autorem czterech książek, z których jedna, pod tytułem „Powidoki” otrzymała nagrodę Magellana oraz nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę podróżniczą 2014 roku.
Spośród wielu swoich podróżniczych przygód dla nas wybrał opowieść o przemierzonych na dwóch kółkach krajach obu Ameryk , którą ,notabene ,ma zamiar powtórzyć jeszcze w tym roku , choć w odwrotnym kierunku. Z racji tego , że pan Piotr Strzeżysz obdarzony jest niezwykłym darem opowiadania i zjednywania sobie swoją szczerością i naturalnością słuchaczy, trudno było naszej publiczności rozstać się z nim.
Jednak czekała na nas jeszcze jedna prelekcja , przygotowana przez dwóch panów : Marcina Frąckowiaka i Damiana Sitkowskiego. Panowie są mieszkańcami powiatu ostrzeszowskiego i z racji wykształcenia i wykonywanego zawodu leśnika mieli możliwość odbycia podróży koleją transsyberyjską oraz praktykowania w tajdze. Kolej Transsyberyjska biegnie przez krainę niezmierzonych przestrzeni, dziesiątków azjatyckich ludów i trudnych do wyobrażenia bogactw naturalnych. Przecina sześć stref czasowych, co sprawia, że krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie. Od lasów tajgi poprzez stepy i pustynie.
O odmienności krajobrazu , ale także infrastrukturze i mentalności tamtejszych ludzi opowiedzieli z prawdziwym znawstwem i zaangażowaniem.
Tegoroczna Wielkopolska Lekcja Geografii już za nami .Małymi krokami przybliżamy się do wakacji , a więc czas na to ,by znane wszystkim hasło , które w tym roku było mottem Lekcji – „Podróże kształcą” – zastosować i w swoim życiu . Wszystkim życzymy więc wielu cudownych podróży i do zobaczenia za rok na kolejnej Lekcji !


Opracowanie: Renata Kubiaczyk