ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Z uczniami klasy II LO i IV GRZ spotkała się p. Marta Dejneka prezes Galerii Borek, udzielająca sie też charytatywnie, organizująca ciekawe eventy.
Pani Marta - bardzo miła i energiczna osoba, w interesujący sposób opowiedziała o sobie i o wartościach jakimi kieruje się prowadząc swój biznes. Powiedziała nam, że dla niej najważniejsza jest rodzina, a w relacjach biznesowych stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo, empatię, inwestowanie w pracownika i relacje. Jedną z zasad jakimi sie kieruje w życiu prywatnym i zawodowym jest: "co dajesz od siebie, to wraca".
Pani Marta uświadomiła młodzieży, że nawet pochodząc z niewielkich miejscowości można się znakomicie odnaleźć w biznesie, ale we wszystkich działaniach ważne jest, aby określić sobie konkretny cel i konsekwentnie do niego dążyć.
Bardzo dziękujemy Pani Marcie za ciekawe spotkanie i czas, jaki nam poświęciła.
Opracowała: Anna Łukasik
 
W tym dniu zagościła u nas firma MAHLE Behr z Ostrowa Wlkp. Prezentacja idealnie wyszła naprzeciw oczekiwaniu młodych ludzi, którzy już za chwilkę będą musieli podejmować decyzje o swoich pierwszych krokach w życiu zawodowym.
Pani Agnieszka Lis i pan Marcin Gmurowski, reprezentujący firmę , przedstawili jej cele i założenia oraz przedmioty produkcji. Prezentacja doskonale trafiała do młodzieży. Osoby, które na co dzień zajmują się rekrutacją, przybliżyły uczniom co powinno zawierać dobre CV i jakich błędów należy się wystrzegać w jej pisaniu. Rekruterzy dawali również wskazówki przydatne w czasie rozmowy rekrutacyjnej.
Po odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania , rozdaniu gadżetów dla najbardziej aktywnych , pani Agnieszka i pan Marcin wręczyli wszystkim uczestnikom z klas 4GTL, 4GTM , 2ME i 4MS drobne upominki od firmy.
Wszystko w punkt ! Dziękujemy za wizytę .
Drugim gościem zaproszonym w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości była pani Lidia Fulara założycielka Gabinetu Kosmetologii i Podologii w Ostrzeszowie.
Uczniowie z klas 4aLO, 4bLO, 3aLO, 3bLO i 2aLO spotkali się z panią Lidią, która opowiedziała o swoim życiu zawodowym jako przedsiębiorca. W przystępny sposób przedstawiła zebranej młodzieży ciekawe aspekty budowania swojej indywidualnej ścieżki kariery. W ten sposób pokazała uczniom, że można robić w życiu to co się lubi i być jednocześnie zabezpieczonym materialnie. Dała wskazówki młodym osobom, myślącym poważnie o własnej przyszłości, kiedy i w jaki sposób rozpocząć własny biznes.
Bardzo dziękujemy pani Lidii za podzielenie się z nami własnymi doświadczeniami.
 
W spotkaniach z uczniami uczestniczyły instytucje z naszego regionu PUP oraz ARiMR, które wspierają nas w pośredniczeniu między szkołą a rynkiem pracy, rynkiem gospodarczym.
 
W pierwszym spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan Sławomir Dembny oraz uczniowie klas technikum rolniczego, którzy mogli dowiedzieć się na temat zmian jakie są planowane w sektorze roliczym na lata 2023-2027 w zakresie płatności bezpośrednich, rolno-środowiskowo- klimatycznych.
Pan Sławek w profesjonalny i przystępny sposób opowiedział młodzieży o nowych rodzajach płatności bezpośrednich jakie są planowane ze szczególnym uwzględnieniem dopłat za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu, ochrony zasobów naturalnych oraz bioróżnorodności- ekoschematach. Uczniowie, którzy w przyszłości będą rolnikami, z zaciekawieniem słuchali jakie warunki będą musieli spełnić aby stać się beneficjentem tych dopłat.
Bardzo dziękujemy Panu Sławkowi za poświęcony czas oraz przekazane informacje- wszak w tych zmieniających się realiach najlepiej dowiadywać się od fachowców.
 
Drugie spotkanie poświęcone było rynkowi pracy. Panie Natalia Gryglewska i Wioletta Przygoda, z Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrzeszowie, w przystępny i interesujący sposób opowiedziały uczniom klas czwartych LO i technikum na czym polega ich praca oraz w jakich obszarach udzielają młodym ludziom wsparcia w zakresie poszukiwania pracy, samozatrudnienia.
Przekazały bardzo praktyczne informacje odnośnie rejestracji w UP, możliwości skorzystania ze staży, czy wsparcia doradcy zawodowego. Uczniowie mogli dowiedzieć się na temat nowości w ofercie naszego Urzędu Pracy jaką jest Asystent Europejskiej Sieci Współpracy Służb Zatrudnienia. Asystent EURES udziela wsparcia młodym osobom, które chciałyby podjąć pracę poza granicami naszego kraju.
Bardzo dziękujemy Pani Natalii Gryglewskiej i Pani Wioletcie Przygodzie za poświęcony czas i bardzo ciekawe spotkanie.
Szkolny Klub Przedsiębiorczości
i Doradztwo Zawodowe

Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny