Europejski Dzień Języków

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków w ramach którego uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczenia w lekcjach okolicznościowych. Nasi uczniowie mieli szansę sami wybrać interesujące ich zagadnienia, w które następnie ochoczo się angażowali. Lekcje języków obcych były uatrakcyjnione nie tylko przez szeroki wachlarz gier interaktywnych ale również przez rebusy i łamigłówki językowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się gry oparte na qr  kodach, scrabble angielskie oraz angielska wersja gry ‘Milionerzy’ podczas której uczestnicy mogli sprawdzić zarówno swoją wiedzę językową jak i refleks. Nie mniej angażująca okazała się gra ‘Wojna’, podczas której grający dobywali punkty za wiedzę językową i kulturową.

Sporą ekscytację wzbudziły angielskie palindromy-wyrażenia brzmiące identycznie czytane od lewej do prawej oraz od prawej do lewej strony.  Uczniowie wykazali się sporą dozą pomysłowości i kreatywności w  rozwiązaniu angielskich palindromów i z ogromnym zaangażowaniem odkrywali również polskie palindromy. Połączenie ducha rywalizacji               z poczuciem humoru stworzyło idealne warunki do zgłębienia wiedzy nie tylko na temat języków europejskich, ale również na temat Unii Europejskiej.

Uczniowie klasy 3TP wykazali się inteligencją językowo –przestrzenną niezbędną do przeczytania tekstu angielskiego, w którym tylko pierwsze  i ostatnie litery wyrazów były w prawidłowej kolejności. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział  w czytaniu w/w tekstu na czas, natomiast po wykonaniu zadania wyrażali swoją opinię na temat trudności tego typu zadania.

Uczniowie klas 1TP, 3GTP, 3GTM  dyskutowali na temat hasła ukrytego w jednym z rebusów językowych „Everybody can learn a language, you too”. Wielu uczniów z zaangażowaniem dyskutowało na temat czynników warunkujących efektowną naukę języka obcego, w tym cech osobowości niezbędnych do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie. Zdaniem uczniów-samodyscyplina, wsparcie nauczyciela i motywacja to  czynniki  kluczowe warunkujące satysfakcjonujące postępy w nauce języka obcego.

Oglądając film video ‘The secrets of learning a new language’ uczniowie mieli okazję do poznania najbardziej efektywnych metod nauki języka obcego stosowanych przez słynnych poliglotów. Po obejrzeniu filmu wielu uczniów opowiedziało o swoich ulubionych i praktykowanych metodach nauki języka angielskiego porównując je z metodami stosowanymi przez kolegów z klasy.

Europejski tydzień języków był nie tylko okazją do zgłębienia wiedzy na temat krajów Europejskich, ale również stworzył naszym uczniom szansę do rozwijania umiejętności takich jak: praca w zespole, współdzielenie odpowiedzialności za uzyskane wyniki, wykonanie zadania na czas, umiejętność pójścia na kompromis oraz  krytycznego myślenia podczas oceny wyników pracy innych uczniów.  Są to niewątpliwie umiejętności przydatne w życiu codziennym.  Warto dodać, iż wynikiem efektywnej pracy w grupach były oryginalnie wykonane flagi oraz plakaty tematyczne, które bardzo ozdobiły ściany pracowni językowej i korytarza szkolnego.

 

Katarzyna Kubiak-Moś

 

 

 

 


Opracowanie: Szkolny zespół redakcyjny