Ogólny      2016-11-10 18:56:46

Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole szczególnie uroczyście.

W czwartek 10 listopada, grupa uczniów pod opieką panów Jacka Hałasa i Witolda Pelki przygotowała okolicznościową akademię. Na ścianach zwisły portrety bohaterów tamtych lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera i Romana Dmowskiego. Biało – czerwone flagi przypominały o podniosłym charakterze spotkania. W pierwszej odsłonie uczniowie mogli zobaczyć specjalnie przygotowaną prezentację złożoną ze zdjęć i filmów prezentujących codzienność wolnej Rzeczpospolitej lat 20. I 30. Niecodzienne obrazy przypominały różne oblicza wolności. Pokaz wzbogacono relacjami znanego kronikarza życia artystycznego międzywojennej Polski Kazimierza Krukowskiego, którego teksty napisane z wielką swoboda i swadą czytali uczniowie kl. I b LO. Nie zabrakło krótkich humorystycznych scenek rodem z kabaretów „Qui Pro Quo” i „Banda”, a także obrazka rodzajowego przedstawiającego pracę ulicznego handlarza lusterek. Uwieńczeniem uroczystości był wspólny śpiew piosenek patriotycznych. W akademii wzięli udział nasi szkolni artyści: Julia Cal, Weronika Wielanek, Julia Szlafke, Oliwia Wojtera, Nikodem Noculak, Jakub Muskała , Tymoteusz Urbański. O oprawę techniczną i informatyczną zadbali Lilianna Błaszczak i Mateusz Dziewięcki z kl. 3 TI. Kończąc apel, dyrektor szkoły p. Witold Jakubczyk podkreślił znaczenie wolności w życiu każdego człowieka i wyraził nadzieję, że uczniowie włączą się w obchody Święta Niepodległości na terenie miasta i powiatu.

Opracowanie: Witold Pelka