Informatyka      2015-05-27 23:16:22

Projekt „Serwer 201” w Zespole Szkół Nr 2

Zespół Szkół Nr 2 w Ostrzeszowie posiada od niedawna nowy, w pełni funkcjonalny serwer usług internetowych dostępny dla wszystkich chętnych uczniów szkoły. Korzystają z niego przede wszystkim uczniowie technikum informatycznego, którzy wykonywane na lekcjach projekty programistyczne umieszczają na szkolnym hostingu. Pozostali chętni uczniowie mogą tam jednak także prowadzić swoje strony internetowe i blogi. Każdy użytkownik systemu ma dostęp do serwerów baz danych MySQL, stron internetowych Apache, plików SFTP, a przede wszystkim do powłoki systemu Linux, na którym zainstalowano oprogramowanie. Uczniowie mogą tworzyć szkolne oraz prywatne projekty stron www, sklepów internetowych itp. korzystając z hostingu. Każdy z nich otrzymał też domenę w postaci uzytkownik.ti.fulara.com pod którą mogą publikować strony dostępne natychmiast na całym świecie. Uczniowie posiadają też pełny zdalny dostęp do serwera, więc mogą wgrywać pliki i edytować strony z domu lub nawet za pomocą telefonu i specjalnej aplikacji dla systemu Android. Na serwerze znajduje się też nowa strona poświęcona kierunkowi technik informatyk, na której znajdziemy informację o istniejących oddziałach, zdjęcia z wydarzeń klasowych, a także argumenty przemawiające za wyborem tego kierunkiem kształcenia. Strona znajduje się pod adresem http://ti.fulara.com. Autorem, pomysłodawcą i administratorem projektu jest Adam Fulara. Jest to część innowacji pedagogicznej o nazwie „CV Booster” dla kierunku technik informatyk, która będzie wdrażana na wszystkich lekcjach informatyki prowadzonych przez autora projektu od przyszłego roku szkolnego. Za kilka miesięcy w ramach innowacji planuje on także uruchomienie usługi chmury dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2.

Opracowanie: Adam Fulara